1337DCGI8
Buy with confidence from Brilltron.com
1337DCGI8 is warrantied and traceable.| Part Number | 1337DCGI8 |
|---|---|
| Manufacturer | IDT (Integrated Device Technology) |
| Description | IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | IDT133(7-9) BriefIDT1337 Datasheet |
| Voltage - Supply, Battery | - |
| Voltage - Supply | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Type | Clock/Calendar |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names | IDT1337DCGI8 IDT1337DCGI8-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Memory Size | - |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial |
| Features | Alarm, Leap Year, Square Wave Output |
| Detailed Description | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 0.6µA @ 1.3V ~ 1.8V |
| Base Part Number | IDT1337 |
Operation Guide
We can supply 1337DCGI8, use the request quote form to request 1337DCGI8 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1337DCGI8.The price and lead time for 1337DCGI8 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1337DCGI8.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- IDT (Integrated Device Technology) 1337DCGI8
- 1337DCGI8 data sheet
- 1337DCGI8 datasheet
- 1337DCGI8 pdf datasheet
- Download 1337DCGI8 datasheet
- 1337DCGI8 image
- 1337DCGI8 part
- IDT (Integrated Device Technology) 1337DCGI8
- IDT 1337DCGI8
- IDT (Integrated Device Technology) 1337DCGI8
- IDT, Integrated Device Technology Inc 1337DCGI8
- Integrated Device Technology (IDT) 1337DCGI8


