ISL12024IVZ
Buy with confidence from Brilltron.com
ISL12024IVZ is warrantied and traceable.| Part Number | ISL12024IVZ |
|---|---|
| Manufacturer | Intersil |
| Description | IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | ISL12024 |
| Voltage - Supply, Battery | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Type | Clock/Calendar |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Memory Size | - |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial |
| Features | Alarm, Leap Year, Unique ID |
| Detailed Description | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5.5V |
| Base Part Number | ISL12024 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply ISL12024IVZ, use the request quote form to request ISL12024IVZ pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ISL12024IVZ.The price and lead time for ISL12024IVZ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ISL12024IVZ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Intersil ISL12024IVZ
- ISL12024IVZ data sheet
- ISL12024IVZ datasheet
- ISL12024IVZ pdf datasheet
- Download ISL12024IVZ datasheet
- ISL12024IVZ image
- ISL12024IVZ part
- Intersil ISL12024IVZ

