DS1308U-18+T
| Part Number | DS1308U-18+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-UMAX |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | DS1308 |
| Voltage - Supply, Battery | 1.3 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Supply | 1.71 V ~ 5.5 V |
| Type | Clock/Calendar |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Supplier Device Package | 8-uMAX |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Memory Size | 56B |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial |
| Features | Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output |
| Detailed Description | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 56B I²C, 2-Wire Serial 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 100µA @ 200µA @ 1.89V ~ 5.5V |
| Base Part Number | DS1308 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply DS1308U-18+T, use the request quote form to request DS1308U-18+T pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DS1308U-18+T.The price and lead time for DS1308U-18+T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# DS1308U-18+T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Maxim Integrated DS1308U-18+T
- DS1308U-18+T data sheet
- DS1308U-18+T datasheet
- DS1308U-18+T pdf datasheet
- Download DS1308U-18+T datasheet
- DS1308U-18+T image
- DS1308U-18+T part
- Maxim Integrated DS1308U-18+T


