SMAJ16AHM2G
| Part Number | SMAJ16AHM2G |
|---|---|
| Manufacturer | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| Description | TVS DIODE 16V 26V DO214AC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | SMAJ5.0(A) - SMAJ188(A) |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 16V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 26V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 17.8V |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Type | Zener |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) |
| Series | Automotive, AEC-Q101, SMAJ |
| Power Line Protection | No |
| Power - Peak Pulse | 400W |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | DO-214AC, SMA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 15.4A |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Applications | Automotive |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply SMAJ16AHM2G, use the request quote form to request SMAJ16AHM2G pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SMAJ16AHM2G.The price and lead time for SMAJ16AHM2G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SMAJ16AHM2G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TSC (Taiwan Semiconductor) SMAJ16AHM2G
- SMAJ16AHM2G data sheet
- SMAJ16AHM2G datasheet
- SMAJ16AHM2G pdf datasheet
- Download SMAJ16AHM2G datasheet
- SMAJ16AHM2G image
- SMAJ16AHM2G part
- TSC (Taiwan Semiconductor) SMAJ16AHM2G
- Taiwan Semiconductor SMAJ16AHM2G

